Co wybrać na onycholizę paznokci?


Co wybrać na onycholizę paznokci?

Co wybrać na onycholizę paznokci? Onycholiza paznokci to dolegliwość, którą można skutecznie wyleczyć. Zobacz, na czym polega jej leczenie i jak dopasować jej terapię do konkretnego przypadku.

Onycholiza paznokci – czym jest?

onycholiza jak powstaje
onycholiza jak powstaje

Onycholiza to zjawisko opierające się na odchodzeniu płytki paznokcia od łożyska. Taka dolegliwość zwykle na początku jest nieznaczna. Zaczyna się od minimalnego odwarstwienia płytki paznokcia od łożyska. Najpierw paznokieć, który się odkleja, przybiera różowe zabarwienie. Ma ono związek ze znajdującymi się pod nim prześwitującymi naczyniami krwionośnymi. Z czasem paznokieć staje się biały.

Onycholiza – przyczyna i skutek w jednym

Odklejanie się płytki paznokcia od łożyska może z jednej strony zwiększać ryzyko zakażeń, np. na tle bakteryjnym i grzybiczym. Niezabezpieczona płytka paznokciowa staje się bramą do pojawienia się wielu infekcji. Wówczas w wyniku zakażenia kolor paznokcia zmieni się na żółty, brązowy albo szary.

Z drugiej strony onycholiza paznokci może być już tylko skutkiem, objawem wskazującym na toczące się stany zapalne czy grzybicę. Czasem trudno wychwycić, co było pierwsze – odklejenie się płytki paznokciowej od łożyska czy infekcja grzybicza.

Warto jednak przyjrzeć się bliżej czynnikom ryzyka i na tej podstawie – po rozmowie z klientem – wyciągnąć wnioski. Wśród przyczyn wskazuje się przede wszystkim na:

  • urazy mechaniczne związane z noszeniem niedopasowanych butów,
  • choroby skóry, m.in. łuszczyca, a także występowanie chorób ogólnoustrojowych, np. cukrzycy, a nawet grzybicy,
  • nieprofesjonalny pedicure, np. nałożenie zbyt ciepłej masy na paznokieć,
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do paznokci,
  • infekcje płytki paznokcia.

Poznaj przyczynę onycholizy, dopasuj terapię

Terapię rozpocznij od rozpoznania czynnika wywołującego onycholizę. Jeżeli paznokieć zmienił kolor, to całkiem możliwe, że przyczyną jest grzybica. Aby jednak mieć pewność, że to właśnie ta choroba przyczyniła się do tego problemu, należy zalecić badania PCR. Już w kilka dni dzięki tej nowatorskiej metodzie konkretna osoba dowie się, czy choruje na grzybicę. Wówczas działanie powinno opierać się na eliminacji zakażenia, a także opracowaniu płytki paznokcia.

Proces opracowywania płytki paznokciowej jest dość prosty – najpierw należy obciąć płytkę aż do miejsca, w którym odchodzi. Dopiero w przestrzeni, gdzie paznokieć przylega do łożyska, powinno być przeprowadzone cięcie.

Co wybrać na onycholizę paznokci?
Co wybrać na onycholizę paznokci?

Frez pomoże Ci oczyścić łożysko. Na koniec warto założyć opatrunek hydrożelowy lub hydrokoloidowy. Pamiętaj o zachowaniu najwyższych standardów higieny w trakcie zabiegu.

Warto też dopasować odpowiedni separator międzypalcowy, który zmniejszy nacisk podczas chodzenia.

Jeżeli ubytek w przebiegu onycholizy jest znaczny, można zaproponować również rekonstrukcję paznokcia. Warto też zaproponować preparaty, które będą przyspieszać proces regeneracji łożyska oraz zabezpieczać płytkę przed zakażeniem.

Profilaktyka przede wszystkim

preparaty na onycholizę
preparaty na onycholizę

Warto pouczyć osobę z onycholizą, że zminimalizowanie czynników, które mogą wywołać onycholizę, to działanie profilaktyczne, zapobiegające nawrotom. Niestety nawet najlepszy zabieg na paznokcie nie zapobiegnie ponownemu pojawianiu się tego problemu, jeżeli osoba go doświadczająca sama nie weźmie codziennej odpowiedzialności za profilaktykę.

Aby zmniejszyć ryzyko onycholizy, należy nosić wygodne buty, które nie mogą być za ciasne. Najlepiej, by paznokcie były obcinane na krótko. Dobrze też pouczyć klienta, jakich błędów związanych ze skracaniem płytki należy się wystrzegać. Jeżeli onycholiza to konsekwencja urazów mających związek z wadami ortopedycznymi, należy polecić stosowanie wkładek ortopedycznych i ortez.

Klient powinien mieć też świadomość, że w przypadku chorób przewlekłych musi znajdować się pod stałą opieką lekarską oraz podologiczną. Ponadto, gdy paznokcie są osłabione, nie powinny być wystawiane na działanie pedicure czy detergentów. Tylko wówczas już w momencie, gdy pojawią się pierwsze oznaki onycholizy, będzie w stanie odpowiednio zareagować.

Nieumiejętne obcięcie płytki paznokciowej to nie tylko ryzyko dolegliwości bólowych, ale również infekcji – osoba korzystająca z Twoich usług powinna mieć świadomość, że w razie ponownego pojawienia się problemów nie może działać na własną rękę.

internetowy sklep podologiczny
internetowy sklep podologiczny

Leczenie onycholizy może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Warto też zaproponować wykonanie badań, np. pod kątem cukrzycy czy profilu tarczycowego, ponieważ nawracająca onycholiza to nierzadko efekt przykładowo nieprawidłowej pracy tarczycy. Samo opracowanie chorych paznokci, gdy przyczyna leży głębiej, to tylko chwilowe rozwiązanie.

Onycholiza paznokci to nie tylko problem estetyczny, ale również zwiększone ryzyko zakażeń i infekcji, np. na tle bakteryjnym czy grzybiczym. Taka dolegliwość może też być objawem chorób ogólnoustrojowych czy autoimmunologicznych, np. związanych z nieprawidłową pracą tarczycy. Warto więc uzbroić osobę korzystającą z Twoich usług w taki pakiet wiedzy, by miała świadomość, że onycholiza to nie tylko konsekwencja niewygodnych butów, ale nierzadko znacznie głębszy problem.