Niezależnie od tego, jakim pojazdem jeździsz, z czasem w nadkolach gromadzi się wilgoć i zanieczyszczenia. Ile kosztuje naprawa blacharska nadkola? Nadkole to przestrzeń znajdująca się tuż nad oponami i po ich wewnętrznej stronie. Ponieważ opony stale stykają się z nawierzchnią, każdy odłamek, który na nie spadnie, może uderzyć w nadkole pojazdu. Niezależnie od marki i modelu pojazdu, gdy nadkole zacznie rdzewieć, nie należy zwlekać zbyt długo z naprawą nadkola. Rdza w nadkolach z czasem będzie się tylko pogłębiać i rozprzestrzeniać na inne części pojazdu, powodując jeszcze bardziej kosztowne uszkodzenia.
Aby pomóc Ci w przeprowadzeniu skutecznej naprawy, przygotowaliśmy ten pomocny artykuł o tym, jak naprawić mocno zardzewiałe nadkola. Naprawa powinna odbyć się w profesjonalnym zakładzie blacharsko-lakierniczym. Warto jednak, abyś wiedział jak blacharz wykonuje swoją pracę w warsztacie blacharsko-lakierniczym. Jaki jest koszt naprawy blacharskiej nadkola? Szacunkowy koszt tego typu naprawy waha się w granicach od 3000 do nawet 5000 zł. Wszystko zależy od stopnia zniszczenia powierzchni nadkola.
Dlaczego nadkola ulegają rdzewieniu?
Nadkola są bardzo narażone na zużycie, nawet jeśli regularnie je czyścisz. Wilgoć gromadzi się w rowku pomiędzy wewnętrzną częścią nadkola a zewnętrzną powłoką. Ponadto, nadkola są narażone na uszkodzenia, gdy podczas jazdy opony rozbijają brud, wodę i inne zanieczyszczenia. Te czynniki, w połączeniu ze sposobem, w jaki producenci wytwarzają dzisiejsze pickupy, mogą prowadzić do częstszej wymiany nadkoli. Większość producentów umieszcza piankę pomiędzy dwoma panelami w nowszych pickupach. Twierdzą oni, że ma to na celu tłumienie dźwięku. Problem z pianką zaczyna się od tego, jak jest ona instalowana. Jest ona podgrzewana, rozprowadzana, a następnie pozwalana na rozszerzenie. Gorąca płynna pianka ma tendencję do spalania EDP lub innej powłoki na obszarach, które dotyka, pozostawiając goły metal. Po schłodzeniu, rozszerzona pianka będzie utrzymywać wilgoć, gdy jest na nią wystawiona. Pomyśl tylko, ile wody zbiera się w tym obszarze podczas jazdy w deszczu. To jest dużo wilgoci. Tak więc teraz masz goły metal, na którym znajduje się pianka zatrzymująca wilgoć. To właśnie powoduje, że panele nadkoli gniją od środka i nic dziwnego, że nadkola są jednym z najczęstszych miejsc, w których pojawiają się pierwsze oznaki rdzy. Im szybciej wymienisz zewnętrzny panel nadkola, tym większe prawdopodobieństwo, że zapobiegniesz dalszemu rozprzestrzenianiu się rdzy. W miarę jak rdza zżera wnętrze panelu, farba będzie pękać i łuszczyć się na zewnątrz nadkoli. Montaż paneli nadkoli, gdy tylko zauważysz rdzę, może zapobiec dalszym uszkodzeniom i zaoszczędzić pieniądze. Zakład blacharsko-lakierniczy po zamontowaniu paneli nakłada specjalne środki ochronne, które zapobiegają rdzewieniu.
Problem z wgnieceniami? To polecamy :
Jak naprawić zardzewiałe nadkola?
Przy ustalaniu sposobu naprawy zardzewiałych nadkoli najważniejszym krokiem jest podjęcie decyzji, które elementy należy wymienić. Ogólny proces jest dość podobny dla samochodów osobowych, ciężarowych, vanów i SUV-ów, choć części zamienne nieco się różnią. Jeżeli naprawa rdzy dotyczy tylko poszycia zewnętrznego – lub panelu nadkola – będzie prostsza niż w przypadku konieczności wymiany elementów nadkola wewnętrznego. Niezależnie jednak od tego, jak duże są uszkodzenia nadkoli, poniższe kroki pomogą Ci szybko pozbyć się nieestetycznych zardzewiałych miejsc wokół kół Twojego pojazdu. W ramach przygotowań do naprawy należy najpierw zaparkować pojazd na twardym, równym podłożu, aby móc dobrze przyjrzeć się zarówno zewnętrznym, jak i wewnętrznym obszarom nadkoli. Kontynuuj przygotowanie pojazdu, usuwając wszelkie odbojniki, osłony lub nakładające się elementy, które mogą ograniczać dostęp do nadkoli. W zależności od marki i modelu pojazdu, ten krok może również wymagać podniesienia pojazdu, aby zdjąć koła i/lub zdjąć panele wykończeniowe i osłony progów, które mogą blokować dostęp. Teraz nadszedł czas na usunięcie zardzewiałych paneli – najlepiej przy użyciu szlifierki kątowej z tarczą tnącą. Przy usuwaniu zardzewiałych paneli należy pamiętać o pozostawieniu wystarczającej ilości materiału do przyspawania panelu zastępczego. Zawsze pamiętaj o włączeniu hamulca awaryjnego podczas pracy przy samochodzie, aby zapobiec przypadkowemu stoczeniu się pojazdu. Jeśli chodzi o naprawę, kolejne kroki zależą od poziomu zgnilizny, z którą masz do czynienia. Jeśli trzeba wymienić tylko zewnętrzną powłokę – lub nadkole – to jest to podstawowy proces cięcia i spawania. Kiedy naprawa blacharska dobiegnie końca to należy pomyśleć o lakierowaniu auta. Spryskaj obszar farbą podkładową. Można użyć kilku warstw, a farby podkładowe są zwykle w jasnym kolorze, aby odzwierciedlić kolorowe farby wierzchnie. Niektóre rodzaje są również odporne na rdzę. Pozostaw obszar do wyschnięcia. Blacharstwo i lakiernictwo samochodowe są wykonywane przez prawdziwych profesjonalistów, którzy dbają o każdy szczegół. Dobry lakiernik wybiera lakiery od sprawdzonych producentów.