Jak pożegnać ukochanego kota? Mimo tego, że niektóre koty mogą żyć naprawdę długo, to jednak kiedyś nadejdzie czas, kiedy naszego przyjaciela może zabraknąć. Życie jest nieubłagane, dlatego też powinniśmy mieć to z tyłu głowy. Należy jak najszybciej pogodzić się z przykrym losem i przygotować się odpowiednio, kiedy nadejdzie ten smutny moment.
W jaki sposób możemy rozpoznać, że kot umiera? Jak pomóc kotu przed jego śmiercią? Jak radzić sobie emocjonalnie po stracie czworonoga? Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas pochówku kota? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
W jaki sposób możemy rozpoznać, że kot umiera?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że koty nie mają świadomości o tym, że nadchodzi ich koniec – podobnie wygląda to również w przypadku innych zwierząt. W praktyce oznacza to, że nie przyjdzie on i nie poinformuje o tym, że się z nami żegna. Mimo wszystko zauważalne mogą być pewne sygnały, które niejednokrotnie świadczą o tym, iż ten przykry czas się zbliża. W jaki sposób możemy zatem rozpoznać, że kot umiera?
Zwierzak może być wówczas apatyczny, jednocześnie unikać ludzi i chować się po kątach. Jest to związane bezpośrednio z tym, że w takich momentach będzie wyczulony na bodźce, jednocześnie postara się ich uniknąć. Być może będzie też unikał nas, nie będzie pragnął naszego dotyku. Jest to jednak zależne od tego, z jakim zwierzęciem mamy do czynienia. Może się bowiem okazać, że zwierzak będzie nadzwyczaj szukał z nami kontaktu. Wypatrujmy zatem naprawdę subtelnych sygnałów. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że ten przykry moment nadchodzi. Jak można zatem wywnioskować, o ile problematyczne jest jednoczesne stwierdzenie, kiedy kot umiera, to jednak na podstawie pewnych sygnałów możemy się domyślać, że ten moment jest już bliski.
Jak pomóc kotu przed jego śmiercią?
Wiemy już, jak może wyglądać agonia naszego kota. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że śmierć jest procesem, który może trwać nawet kilka dni – to właśnie wtedy zachowanie kota zmienia się najbardziej. Co więcej, pogorszeniu ulegają również funkcje życiowe zwierzęcia.
Czy możemy w takiej sytuacji pomóc naszemu przyjacielowi? Jak najbardziej! Przede wszystkim sprawmy, że zwierzę będzie odchodził w możliwie najlepszych dla siebie warunkach. Śmierci nie pokonamy – choćbyśmy się bardzo starali, to ona i tak nadejdzie. Mimo wszystko możemy zadbać o to, by kot odchodził w warunkach komfortowych. Wbrew pozorom jest to dla niego bardzo ważne. Koty nie rozumieją, że umierają, a także że ich śmierć jest czymś ostatecznym. Pomimo tego zdaje sobie sprawę z tego, że dzieje się coś z nim złego. W praktyce oznacza to, że kot wyczuwa zmiany w organizmie jednocześnie wie, że są one negatywne. Jeśli dodatkowo odczuwa ból, wówczas może być zdezorientowany i przestraszony, a nawet przerażony tym, co tak właściwie się dzieje.
Jak radzić sobie emocjonalnie po stracie czworonoga?
Nie da się ukryć, że dla wielu osób śmierć kota nie jest czymś, co umożliwia natychmiastowe przejście do porządku dziennego. Przez długi okres czasu był to przecież nas członek rodziny, do którego się przywiązaliśmy i z którym spędzaliśmy mnóstwo czasu. Nic zatem dziwnego, że tak trudno jest nam się pogodzić z tym, że zwierzak niemalże natychmiastowo znika z naszego życia. Przede wszystkim mamy prawo przeżywać emocje w związku z tym, że kot zmarł.
Możemy płakać, być smutnymi – jest to w zupełności naturalne. Nie należy tego trzymać w sobie. Dla wielu osób może to być dość dziwne, jednakże w związku z tym, że spędziliśmy z kotem wiele czasu, to się do niego przywiązaliśmy. Jeśli nadzwyczaj trudno radzimy sobie z tą sytuację, wówczas nie bójmy się poprosić o pomoc specjalistów. Przeżywanie swojego smutku samotnie jest najgorszym, co możemy zrobić. Alternatywnym rozwiązaniem może okazać się zaopiekowanie innym stworzeniem. Co prawda możemy nie być gotowi na to, by przygarnąć nowego kota do domu, jednak po pewnym czasie ból będzie mniejszy.
Warto sprawdzić:
Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas pochówku kota?
Pochówek kota to z pewnością bardzo bolesne, jednocześnie problematyczne wydarzenie. W sytuacji, gdy kot zostanie uśpiony, wówczas jego ciało może zostać w gabinecie weterynaryjnym. W późniejszym czasie zostanie przewiezione do zakładu utylizacyjnego. Dla własnego spokoju lepszym rozwiązaniem może okazać się zabranie uśpionego kota ze sobą. W sytuacji, gdy blisko nas znajduje się specjalistyczny cmentarz dla zwierząt, wówczas czworonóg może zostać tam pochowany.
Alternatywnym rozwiązaniem, które cieszy się coraz większą popularnością, jest krematorium dla zwierząt. Tam ciało zostaje poddane kremacji. Po wszystkim możemy uzyskać prochy w urnie. Do wyboru mamy kremację indywidualną bądź zbiorową, a jej cena zależy przede wszystkim od wagi zwierzęcia, a także od tego, jaki wariant spośród wcześniej wymienionych zostanie wybrany. Pod żadnym pozorem nie należy zakopywać ciała w miejscu publicznym – grozi za to mandat karny.