Zastosowanie wiązarów dachowych


Zastosowanie wiązarów dachowych

Zastosowanie wiązarów dachowych – podczas układania dachów spadzistych stosuje się wiązary dachowe, najczęściej wykonane z drewna konstrukcyjnego. Ten projekt jest z powodzeniem stosowany w budynkach o znacznych rozpiętościach. W takiej sytuacji wiązary dachowe pomogą w efektywnym rozłożeniu całego obciążenia dachu na ścianach. Aby zmontować wszystkie elementy w jedną konstrukcję, stosuje się metodę cięcia lub mocowania za pomocą metalowych płytek kolczastych.

Jakie są wymagania dla systemów wiązarów dachowych?

Konstrukcja musi być sztywna i odporna na obciążenia pionowe i boczne. Elementy konstrukcyjne i połączenia muszą równie dobrze wytrzymywać zarówno obciążenia ścinające, jak i pchające. Wszystkie połączenia muszą być dokładnie zamocowane, aby równomiernie rozkładać obciążenie z każdego elementu. Wiązary dachowe drewniane to minimalna waga z dużą wytrzymałością oraz minimalne i równomierne obciążenie konstrukcji nośnych budynku. Drewno na wiązary dachowe powinno mieć zawartość wilgoci nie większą niż 18% i być traktowane środkami antyseptycznymi i zmniejszającymi palność.

Zastosowanie wiązarów dachowych

Istnieje kilka rodzajów wiązarów dachowych: jętkowe, krokwiowe, płatwiowo-kleszczowe, wieszarowe. Wybór konkretnego projektu zależy od pokrycia dachu, kąta nachylenia dachu i rodzaju stropu. Konstrukcje drewniane doskonale nadają się do dachów mansardowych, przemysłowych i komercyjnych oraz renowacji dachów płaskich. W kształcie wiązar dachowy może to być wielokątem, ale częściej jest to trójkątem.

Warte uwagi:

Wiązary dachowe prefabrykowane znalazły zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym, przede wszystkim do pokrywania dużych rozpiętości dachu. Ich celem jest ograniczenie zużycia materiałów budowlanych oraz odciążenia konstrukcji szkieletowej. Mają one zastosowanie także przy budowie mostów, budowie dachów magazynów i dachów obiektów sportowych. Są wykorzystywane przy budowie niewielkich lekkich konstrukcji budowlanych oraz dekoracyjnych np. konstrukcji scenicznych, podestów.

Wiązary dachowe w budownictwie mieszkaniowym

Zastosowanie wiązarów dachowych
Zastosowanie wiązarów dachowych

Wiązary dachowe są powszechnie stosowane w budownictwie mieszkaniowym a to ze względu na swobodę w projektowaniu dachu w tym autorskich form zadaszenia. Najlepiej sprawdzają się w budynkach posiadających nieużytkowe poddasze z dachem dwuspadowym. Czy można z wiązarów dachowych zbudować dach czterospadowy bądź też wielopołaciowy? Tak, trzeba jednak liczyć się z wyższymi kosztami robocizny.

W takim przypadku konieczne jest wykonanie kilku lub nawet kilkunastu rodzajów wiązarów dachowych, jednak części naroży muszą zostać wykonane w sposób tradycyjny. Czy w przypadku domów z poddaszem użytkowym można zastosować drewniane wiązary dachowe? Tak, można, ale w domach murowanych jest to rzadko wykorzystywane, najczęściej takie konstrukcje sprawdzają się w domach szkieletowych drewnianych.  

Systemy wiązarów dachowych dla domów szkieletowych powstają z konstrukcji prefabrykowanych, wytwarzanych przez firmę. Jest to opłacalna metoda produkcji wiązarów, ponieważ zwiększa dokładność ich wykonania, upraszcza montaż a także eliminuje w znacznym stopniu pojawienie się błędów. W efekcie, uzyskuje się idealny dach, równomiernie przenoszący obciążenie na ściany nośne budynku.

Wiązary dachowe drewniane mają zastosowanie również w następujących obiektach:

      • Hale produkcyjno-magazynowe. To sprawdzone rozwiązanie konstrukcyjne które zapewnia wytrzymałość i dobrą cenę. Wiązary dachowe są często wykorzystywane do budowy dachów w magazynach, halach produkcyjnych, wiatach. Konstrukcje szkieletowe znalazły zastosowanie również w obiektach sportowych na przykład kortach tenisowych oraz halach usługowych jak supermarkety.  
      • Budynki rolnicze. Wiązary dachowe z drewna od dawna są używane przy budowie dachów w tych obiektach. Drewno cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na brak szkodliwych substancji. Przy użyciu wiązarów dachowych można wybudować dach dla ujeżdżalni koni czy stajni lub obory dla bydła.

Jakie pokrycie można zastosować w przypadku wiązarów dachowych?

Wybór jest duży, wszystko zależy od oczekiwań inwestora:

      • Dachówki ceramiczne.
      • Łupki.  
      • Blacha trapezowa.
      • Blachodachówki.
      • Trzcina.
      • Płyta obornicka.
      • Gont papowy,
      • Dachówki cementowe.

Wykorzystanie takich materiałów na pokrycie dachu jest możliwe przy wykorzystaniu prefabrykowanych wiązarów dachowych z drewna. Takie konstrukcje są atrakcyjne cenowo i spełniają normy unijne. Zastosowane łączenia za pomocą blaszek kolczastych zapewniają stabilność, zgodność parametrów wymiarowych, dopasowanie wymiarów desek do projektu. Do produkcji wysokiej jakości wiązarów wykorzystywane jest drewno klasy C24 z normą CE, suszone komorowo i strugane czterostronnie.   

Korzyści z zastosowania wiązarów dachowych drewnianych

Wiązary dachowe prefabrykowane wyróżniają się dużą rozpiętością dochodzącą do 30 metrów. W tym przypadku nie trzeba stosować żadnych podpór, które zaburzają wykorzystanie przestrzeni. Inną zaletą stosowania wiązarów jest możliwość ich wykorzystania do różnych form dachów: jednospadowych, dwuspadowych, kopertowych, mansardowych, łukowych. Konstrukcja po przewiezieniu na plac budowy jest do razu montowana przez fachowców który korzystając z dźwigu szybko wykonują całą procedurę.